Računarske mreže
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8 | Nivo: Fakultet za trgovinu i bankarstvo

Uvod
Potreba za informacijama naterala je čoveka da uspostavlja veze sa raznim izvorima informacija i da stvara mreže preko kojih će sebi olakšati prikupljanje, prenos, skladištenje i obradu podataka. Naglim razvojem računarske tehnologije poslednjih godina (povećanje performansi uz pad cena) i sa pravom eksplozijom Interneta, broj korisnika računara i računarskih mreža raste vrtoglavom brzinom.
Sa sve moćnijom računarskom opremom svakodnevno se uvode novi servisi, a istovremeno se u umrežavanju postavljaju viši standardi. Vremenom su se mrežni sistemi razvijali da bi danas dostigli nivo praktičnog efikasnog okruženja za razmenu podataka. Računarska mreža može biti prost skup dva ili više računara, koji su povezani adekvatnim medijumom i koji međusobno mogu da komuniciraju i dele resurse. Koristi se za prenos kako digitalnih, tako i analognih podataka, koji moraju biti prilagođeni odgovarajućim sistemima za prenos. Mrežom se prenose računarski podaci, govor, slika, video, a aplikacije na stranama korisnika mogu biti takve da se zahteva prenos podataka u realnom vremenu (govor, video i sl.) ili to ne mora biti uslov (elektronska pošta, prenos datoteka i sl.). Mreža se sastoji od računara, medijuma za prenos (žica, optičko vlakno, vazduh i sl.) i uređaja kao što su čvorišta, svičevi, ruteri itd. koji čine infrastrukturu mreže. Neki od uređaja, kao što su mrežne kartice, omogućavaju vezu između računara i mreže.
Razlozi za umrežavanje
Danas kada su računari relativno dostupni svakom i uz to su izuzetno moćni, umrežavanje povećava efikasnost i smanjuje troškove poslovanja. Osnovni razlozi za umrežavanje su:
Zajedničko korišćenje informacija
Zajedničko korišćenje hardvera i softvera
Konkretnije, računari koji su u mreži mogu zajednički da koriste:
Dokumenta (memorandume, tabelarne proračune, fakture, itd.)
Elektronsku poštu
Softver za obradu teksta
Softver za praćenje projekata
Ilustracije, fotografije, audio i video datoteke
Štampače
Faks mašine
Modeme
CD-ROM jedinice i druge prenosive jedinice
Zajedničko korišćenje informacija (podataka)
Mogućnost brzog i jeftinog zajedničkog korišćenja informacija jedna je od najpopularnijih upotreba mrežne tehnologije. Elektronska pošta je ubedljivo najkorišćeniji servis Interneta. Mnoge firme su značajno ulagale u mreže zbog isplativosti elektronske pošte i programa planiranja. Kada postoji zajedničko korišćenje podataka, smanjuje se korišćenje papira, povećava efikasnost, a skoro svaka vrsta podataka je istovremeno na raspolaganju svima kojima je potrebna. Postoje i situacije vezane za zajedničko korišćenje podataka kod kojih računarske mreže ne samo da smanjuju troškove već su i jedini način na koji je ono izvodljivo. Današnje poslovne sisteme karakteriše što kraće vreme za odgovor na zahteve klijenata kao jedan od glavnih parametara konkurentnosti. Korišćenjem adekvatnih informacionih sistema zasnovanih na računarskim mrežama poslovni sistemi su u mogućnosti da pored toga što informacije pružaju neuporedivo brže u odnosu na ostale načine informisanja (ličnim kontaktom, telefonom, faksom i sl.) te informacije dostave sa daleko većom tačnošću (manjom verovatnoćom greške).
Zajedničko korišćenje hardvera i softvera
Pre pojave računarskih mreža, bilo je neophodno da svaki korisnik ima svoj štampač, ploter, faks ili drugi periferijski uređaj. Jedini način da više korisnika koristi isti uređaj je bio da se naizmenično koristi računar sa kojim je taj uređaj povezan.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!